Gminny Program Rewitalizacji Gminy Raszyn na lata 2016-2023
- Integracja Społeczna i Terytorialna

Uchwała Nr XXVII/256/16 Rady Gminy Raszyn z dnia 6 października 2016 roku w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji Gminy Raszyn

8 października 2016r. | Administrator

Uchwała Nr XXVII/256/16
Rady Gminy Raszyn
z dnia 6 października 2016 r.

w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji Gminy Raszyn

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. 2016 poz. 446) oraz art. 8, art. 11 ust. 1-4 i ust. 5 pkt. 1, art. 13 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (tj. Dz. U. 2015, poz. 1777) Rada Gminy Raszyn uchwala, co następuje:

§ 1.

Wyznacza się obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji na terenie Gminy Raszyn, w granicach określonych w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2.

Ustanawia się na rzecz Gminy Raszyn prawo pierwokupu wszystkich nieruchomości położonych na obszarze rewitalizacji.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Raszyn.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.


Uzasadnienie

W związku z ustawą o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r., która określa zasady oraz tryb przygotowania, prowadzenia i ewaluacji programów rewitalizacji, przygotowanie oraz utrzymywanie warunków do prowadzenia rewitalizacji, a także jej prowadzenie w zakresie właściwości Gminy, zostało uznane za Zadanie Własne. W przypadku, gdy gmina zamierza realizować ww. zadania własne, niezbędne jest wyznaczenie w drodze uchwały Rady Gminy Raszyn obszaru zdegradowanego i obszaru do rewitalizacji.

Zgodnie z treścią ww. ustawy do wniosku załącza się diagnozę potwierdzającą spełnienie przez obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji przesłanek ich wyznaczenia.

W związku z powyższym podkreślenia wymaga fakt, iż ww. warunek został spełniony i obszary charakteryzujące się cechami obszarów zdegradowanych lub obszarów rewitalizacji zostały wyznaczone na podstawie diagnozy ilościowej, badań społecznych oraz jakościowych. Niniejsza diagnoza stanowi załącznik do wniosku o wyznaczanie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji.

Na wskazanym obszarze występuje koncentracja negatywnych zjawisk w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej, technicznej oraz przestrzenno-funkcjonalnej.

W związku, iż w centrum procesu rewitalizacji stoi człowiek – jego problemy, potrzeby i oczekiwania podstawą analizy były wskaźniki w sferze społecznej. Na podstawie przeprowadzonej analizy można wskazać, iż wyznaczony obszar charakteryzuje niższy niż w innych częściach Gminy poziom dynamiki ludności, również liczba osób korzystających oraz rodzin z pomocy społecznej jest większa niż w innych częściach Gminy.

Dodatkowo na wskazanym obszarze występuje niedostatek przestrzeni publicznych (skwerów) przeznaczonych do spędzania wolnego czasu, występuje degradacja w sferze środowiskowej, a osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą odznaczają się niższym niż w pozostałych jednostkach średnim dochodem z tytuł prowadzonej działalności.

Ponadto na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r. zostały przeprowadzone konsultacje społeczne projektu uchwały obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Gminy Raszyn. Konsultacje odbyły się w dniach 17.08.2016. – 16.09.2016 r. Konsultacje miały na celu przedstawienie interesariuszom rewitalizacji ww. projektu uchwały oraz zebranie opinii, propozycji, uwag odnośnie wyznaczenia na terenie Gminy Raszyn obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji oraz wprowadzenia do uchwały prawa pierwokupu dla wszystkich nieruchomości położonych w obszarze rewitalizacji. Do udziału w konsultacjach zostali zaproszeni wszyscy interesariusze. Na podstawie zebranych wniosków i uwag diagnoza została zweryfikowana i uzupełniona w oparciu o głosy interesariuszy konsultacji.

Jednocześnie na podstawie Instrukcji dotyczącej przygotowania projektów rewitalizacyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 oraz preferencji dla projektów mających na celu przywrócenia ładu przestrzennego rozdział 6.1.4 Wskazywanie zdegradowanych obszarów (jednostek urbanistycznych) do rewitalizacji powinno nastąpić na podstawie: ·

  • Szczególnej koncentracji negatywnych zjawisk, a więc poziomu wskaźnika syntetycznego oraz liczby kryzysowych wskaźników uzupełniających;
  • Istotnego znaczenia dla rozwoju lokalnego – subiektywna ocena rady Gminy na podstawie potrzeb.

Dlatego też na podstawie ww. przesłanek został wyznaczony obszar zdegradowany oraz obszar rewitalizacji podzielony na dwa podobszary zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszej uchwały.

 

– Dziennik Urz. Wojewody Maz.
http://edziennik.mazowieckie.pl/#/legalact/2016/8868/

Załączniki: